Yazı Detayı
14 Şubat 2022 - Pazartesi 17:20 Bu yazı 739 kez okundu
 
SİLİFKE ve CAN ERİĞİ
Nimet SARI
 
 

SİLİFKE ve CAN ERİĞİ

                               

        Ana vatanı Anadolu olan can eriği, birçoğumuzun severek yediği bir meyvedir. Senede bir kez hasat alabildiğimiz bu erik, hem iç pazarda hem de dış pazarda oldukça rağbet görmektedir. Silifke, Türkiye’de en erken erik hasat eden yer olarak bu konuda bayrağı elinde tutmaktadır.

 

       Can eriği tam bir C vitamini deposu ve kalsiyum açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Bol miktarda B vitamini içerir ve potasyum, magnezyum gibi mineralleri içerisinde barındırır. Dünya’da 2000’den fazla çeşidi bulunur. Türkiye’de de 200’ün üzerinde çeşidi yetiştirilmektedir. Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde farklı erik çeşitleri yetişmektedir. Şüphesiz erik çeşitleri arasında en sevilen erik can eriğidir.

 

       Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Göksu Vadisi köylerinden Keben (Değirmendere) başta olmak üzere Sabak, Karakaya, Evkafçiftliği, Kargıcak, Karahacılı,  Ortaören Türkiye’nin ilk turfanda can eriğini üretmektedir. Yaklaşık 7000 dekar arazide açıkta ya da serada erik üretilmektedir.  Açıktaki erik nisan ayının ilk haftası çıkmasına rağmen seralarda 20-25 gün daha erken üretilebilmektedir. Mevzu ilk çıkan erik olunca hem yurt içinde hem de yurt dışında eriğe karşı oldukça fazla talep oluşmaktadır. Silifke erik hasadını bitirdiğinde diğer bölgelerde erikler yeni yeni olgunlaşmaktadır. Bu da Silifke’de yetişen eriği özel bir hale getirmektedir. Silifke’nin Göksu Vadisi köylerindeki mikroklima özelliği sayesinde can eriğinin ayrı bir aroması, tazeliği ve görünümü vardır. Mikroklima etkisi çok nadir görülen bir iklim tipidir. Can eriğinin Rusya, Azerbaycan, Dubai gibi ülkelere ihraç edilmesi,  bu nadir bulunan koşullarda yetişebilmesiyle ilintilidir.

     Göksu Vadisi köylerinde erik dikili alanlar her yıl artmaktadır. Fakat bu artış küçük miktarlarda olmaktadır.  Eğer çiftçilerimizi destekleyici politikalar geliştirilirse ve ihracat ile yeni ülkelerde pazar payımız oluşursa, ilçemize olumlu katkıları olacaktır. Verimli cennet olarak tabir edebileceğimiz Göksu Vadisi,  içerisinde ne cevherler barındırmaktadır. Hepimizin bunları keşfedip geliştirmesi dileği ile...

 
Etiketler: SİLİFKE, ve, CAN, ERİĞİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı