Yazı Detayı
22 Kasım 2021 - Pazartesi 14:34 Bu yazı 274 kez okundu
 
ZAMANI YÖNETMEK
Canan Kundak ÇEKİÇ
05325938873
 
 

ZAMANI YÖNETMEK

 

Keyif aldığınız bir şeyi yaparken zaman su gibi akıp gider. Aşıksınızdır, en sevdiğiniz filmi izliyorsunuzdur, uzun zamandır görmediğiniz dostlarınızla bir aradasınızdır. Bir bakmışsınız sonu gelmiş.

Bedenimizde zamana karşı gelemez. Hayatımızın ilk yılları dersler, okul, ev arasında geçer. Sonra bir bakmışsınız okul bitmiş iş arayışındasınız. Zaten işe girdikten sonra, bundan bir önce ki dönem gibi, bu seferde iş ile ev arasında mekik dokur durursunuz.

 

Kasımiye MedresesiMardin'de bir medresedir. Artuklu Dönemi’nde başlanmış ve Akkoyunlu Hükümdarı Cihangiroğlu Kasım Padişah döneminde tamamlanmıştır. 15. yy’dan günümüze dimdik ayaktadır. Medresenin avlusundaki havuzda akan suyun akışı, doğumdan ölüme kadar insan hayatı ve sonrasını o kadar güzel simgelemiştir ki; Çeşmeden çıkan su doğumu, döküldüğü yer gençliği, ince uzun oluk olgunluğu ve suların bir havuzda toplanması ölümü temsil eder. Olukta yani olgunluk döneminde su o kadar hızlı akar ki, bunun peşinden gelen ölüm diye adlandırılan zamanda su kocaman bir havuzda durgunluğa ulaşır. Yaşadığınız hayatı, bu havuz gözler önüne sermektedir. Göz açıp kapatıncaya kadar geçen 30-50 yaş arası, en hızlı geçen yaş aralığımızdır.

 

Hayatımızı gereksiz detaylara takılı kalarak geçiriyoruz. Hedefimiz ve planımız yok. Emekliye ayrıldığımız dönemde de bedenimiz yorgun. Olgunluk döneminde bize bir türlü yetmeyen 24 saatimiz var.

 

Zamanı iyi yönetmek için öncelikle program yapmak şart. İşleri bir rutine oturtmalıyız. Ben bunun için 2 yol izliyorum. Birincisi Parkinson Yasası. Bu yasada kaliteli bir iş ortaya çıkarmak için çok fazla zaman harcamak yerine işin kalitesini göstermek önemli. Saatlerce uğraşıp eğer bir sonuç çıkmıyorsa o işi bir süreliğine bırakıp farklı işlere yönelin. Beyninizi dinlendirmeniz çok önemli. Enerjinizi ve gücünüzü tekrar toplayıp o işe yöneldiğinizde sizin için önem arz eden işinizi de sonuca ulaştırmış olacaksınız. Eğer işler için bir zaman çizelgesi oluşturursanız işlerin 2 kat daha hızlı gerçekleştiğini göreceksiniz.

 

İkinci yolum ise, zamanı iyi yönetmek için geliştirilen Pomodor Tekniği. Pomodor bir zamanlayıcı. Ben telefonumun zamanlayıcısını kullanıyorum. İşlerinizi öncelik sırasına göre sıraladıktan sonra Pomodoru 25 dk. olacak şekilde ayarlıyorsunuz. 25 dk. sonra 5 dk. ara veriyorsunuz. İkisinin toplam zamanı 30 dakikayı yani size pomodoru veriyor. Bu işlemi dört sefer yaptıktan sonra yani 2 saat çalışma sonrası 20-30 dakikalık uzun bir ara vererek dilediğiniz kadar tekrar ediyorsunuz. Zaten hayatınızı bu rutine alıştırırsanız belli bir süre sonra alışkanlığınız olmuş oluyor.

 

Yapmamız gereken tek şey, dikkat dağıtacak etkenleri ortadan kaldırmak. Bunların başında da telefon, televizyon geliyor. Boşa zaman geçirmek yerine zamanımızı güzel değerlendirelim.

Bitirdiğim işin üzerine çizgi atmak kadar bana zevk veren bir şey yok…

 

Şimdi alın elinize bir kağıt kalem günlük hatta haftalık planınızı çıkararak işe başlayın. Size en zor gelen işi en başa yazın ki, tamamladığınız da hiç de zor olmadığını anlayın.

Sevgiyle kalın.

 
Etiketler: ZAMANI, YÖNETMEK,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı