Yazı Detayı
15 Ocak 2022 - Cumartesi 15:15 Bu yazı 148 kez okundu
 
YOKSULLUK VE ÜRETİM
Yüksel BÜTÜN
 
 

YOKSULLUK VE ÜRETİM

                    Kaç zamandır görüşemiyorduk. Yaylaya Nisan ayında çıkmış. Eski yaylacılar hep öyle yaparlar. Nisan başında yaylalara çıkılır. Avarlar açılır, yaz için yararlanacak sebze fideleri dikilir. Hele dereye de yakınsa değme keyfine… Patlıcan, yeşil fasulye, domates, biber, maydanoz, nane vb. sebzeler ekilir. Hem ev ekonomisi hem de organik beslenme… Nasıl geçiyor yaylada vakit diye sordum. Başladı anlatmaya. Eşinin yaylada 8-10 dönüm yeri varmış. Ziraatçılara toprak-su analizi yaptırıp, bu tarlaya ne tür ağaçlar ekilebilir diye araştırma yapmışlar. Daha sonra, sekiye erik, elma ve badem türü meyve ağaçlarının ekilebileceği konusunda anlaşmışlar. Bir umutla 10 dönümlük badem bahçesi yapmışlar. Bahçe yaptıysan, bakım da ister. Sabahları kalktıktan sonra kahvaltısını yapıyor, daha sonra da badem bahçesine gidiyor. Ağaçları ile tek tek ilgileniyor. Sulamak gerekiyorsa (kuyudan) onu da yapıyor. Budama zamanı geldiğinde onu da ihmal etmiyor. Bahçesine özenli bakımı birkaç yıl sürüyor.  Suyunu, gübresini de unutmuyor.

                    Geçen yıl ağaçlar önce çiçeğe sonra da çağlaya duruyor. Bir süre sonra da olgunlaşıyor. Bademler olgunlaşınca toplanıyor. Beklemedikleri bir verim elde ediyorlar. Bereketi kaçmasın diye sormadım, kaç çuval badem topladınız diye? Yalnız arkadaşım sonuçtan memnun olmuş. Mahalledeki arkadaşları bademin getirisini görünce, onlar da badem bahçeleri yapmışlar. Şimdilerde yayladaki mahallede 200 dönümlük bir badem bahçesi oluşmuş. Sadece para politikaları ile kendi kendine yeten bir ülke olamayız. Her alanda daha çok üretmek zorundayız.

                    Gazi’nin deyimi ile bir tek şeye gereksinimiz var. O’da çalışmak ve daha çok çalışmak… Ancak çalışıp, üreterek hak ve ödev sahipleri olabilir, yoksulluğu yenebiliriz.  Coğrafyamız insan varlığı, yer altı ve üstü kaynakları, stratejik konumu ile gelişip, güçlenmeye uygundur. Değerli arkadaşımın mahallesine örnek olmasından ötürü kutluyorum. Küçük bir ayrıntıya parantez açmak isterim. Ocak/2022 ayı evimize gelen elektrik parası 763.80TL, yöneticisi olduğum Han’a Aralık ayında230.00TL, Ocak 2022’de gelen fatura 589.00TL’dir. Yorumsuz. Ne diyelim? Tanrı, devletimiz ve milletimize zeval vermesin…

 
Etiketler: YOKSULLUK, VE, ÜRETİM,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı