Yazı Detayı
23 Kasım 2021 - Salı 17:12 Bu yazı 1069 kez okundu
 
YENİ NESİL ÖĞRETMENLER…
Sadık CİVELEK
silifkesesimiz@gmail.com
 
 

YENİ NESİL ÖĞRETMENLER…

Öğretmen, toplumun eğitim hedefleri doğrultusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişiye verilen mesleki ünvandır.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde, 'Mesleği bilgi öğretmek olan kimse' olarak tanımlanmaktadır Öğretmenlik, alan eğitimi ve pedagojik formasyon gibi süreçlerin ardından edinilebilen bir meslektir.

Acaba günümüzde toplumun hedefleri doğrultusunda eğitim-öğretim veren kaç öğretmenimiz vardır?

Hedefleri bilgi öğretmek olan öğretmenler gerçekten öğrencilere bilgi öğretebiliyorlar mı?

Hedeflerini gerçekleştiren başarılı öğretmenler, genel toplamda yüzde kaçı oluştururlar?

Öğretmenler, mesleklerinin dışında belirli yerlere gelmek için siyasetin içerisine ne kadar girmişlerdir? Siyasetin içinde bulunan öğretmenler, mesleklerinden ne kadar taviz vermektedirler? Bu öğretmenlerin yağdanlık yaptıkları gerçeği doğru mudur?

***

Görevini yapan, yapmak için mücadele eden öğretmenlere yapılan siyasi baskılar, öğretmenleri dolayısı ile öğrencileri yakından etkilemiyor mu?

Artan bu baskılar nedeni ile eğitim kalitesi ne kadar düştü-düşecek?

Siyasetin eğitim üzerindeki etkisi arttıkça eğitimin kalitesi düşerken, mücadele gücü yüksek olan öğretmenleri duyarsız hale gelebileceği düşünülmüyor mu?

Bir öğretmen gün boyu öğrencisinin yanında olurken ve ona hayatı öğretirken, bilgileri dağarcığına yerleştirirken, sadece ezan vakitlerinde camiye gelen hocaların günde 2 saat bile değilken, aldıkları maaş neden öğretmenlerin maaşından fazla! Bu durumun öğretmenleri olumsuz etkilediği niçin göz ardı edilmektedir?

Her şeye rağmen vatanı, milleti, bayrağı için mücadelede eden, her türlü zorluğa karşı dimdik ayakta duran öğretmenlerimiz de var elbet ancak sendikaların çayhanelerinde biriket dizenleri görünce, sendikaların görevi nedir diye sormadan edemiyor insan!.. Sendikaların öğretmenleri savunacaklar ya! Nasıl savunuyorlarsa!.. Sendikalı öğretmenlerimizin görevi biriket dizmek midir?

Aziz Atatürk, “Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” diyerek, öğretmenlere büyük sorumluluk vermiş ancak her geçen gün daha kötüye giden bir eğitim, yeni nesil öğretmenlerin büyük utancı değil midir?

Öğretmenleri, ikinci bir işte çalıştırmaya zorlayan siyasi iradeler, bu utancın ne kadarını üzerine alırlar?

İktidara gelen siyasi iradeler yıllardır kendi bildikleri gibi eğitim üzerinde düşüncelerini ortaya koydular. Öğretmenleri, sınıflarda korkuluk yapmaktan öteye ulaştıramadılar. Böyle bir eğitim sisteminde öğretmenlerden çok fazla bir şey beklemek de olmaz diyeceksiniz ama toplumun temel direği olan aileden direk öğretmeni tanıyan bir çocuğun geleceği öğretmenin ellerinde ise öğretmen ya görevini yapacak ya da istifa edip o büyük görevi bırakacak!..

Kısaca, “Yeni Nesil Sizlerin Eseri olacaktır” diyen Aziz Atatürk’ün sözünde belirttiği gibi görevlerini bilinçli bir şekilde yerine getiren, getirmek için mücadele eden, çaba gösteren, öğrencilerin bilinçli yetişmesine ön ayak olan, bu konuda fedakarlıktan kaçınmayan ELLERİ ÖPÜLESİ ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNLERİNİ kutluyor, saygı ile ellerinden öpüyorum.

Sevgi Işığınız Olsun

 
Etiketler: YENİ, NESİL, ÖĞRETMENLER…,
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı