Yazı Detayı
02 Eylül 2022 - Cuma 13:35 Bu yazı 286 kez okundu
 
Türk dostu; Manfred Turk ebediyete göç etti
Halil DÖLEK
 
 

Türk dostu; Manfred Turk ebediyete göç etti

Manferd Turk 76 yaşında aramızdan ayrıldı. 1 Nisan 1961 yılında Bergkamen şehir idaresinde meslek hayatına başlayan Manferd Turk, 53 yıllık meslek yaşamında  kariyer basamaklarını  teker teker çıkarak  önemli kariyer yapmıştır. Bergkamen bünyesinde birçok görevleri üstlenmiştir. Emeklilik öncesine kadar “Bergkamen Belediyesi İdari İşler Daire  Başkanı” olarak çalışmıştır. 

Benim Manfred Turk ile tanışmam Taşucu ile Bergkamen şehirlerini 1986 yılında Emin Güleç’in Belediye Başkanlığı döneminde kardeş şehir yapmamızla başlamıştır. Almanca lisanını bilmem Taşuculu olmam Manferd Turk ile iletişim kurmamda kolaylık olmuştur. Bergkamen’in düzenlediği çeşitli kardeş şehir buluşmalarına beni davet etmiştir. Bende Bergkamen Belediyesini Taşucu ziyaretlerinde evime davet ederek, misafir etmişimdir.

Manfred Turk bir Türk dostuydu. Taşucunda çok güzel arkadaşlar ve dostlar edinmiştir. Öğrenci değişim programında Taşucu’nun gençlerini Bergkamen’daki Alman ailelerinin yanına misafir etme projesini hayata geçirmiştir. Taşucu’na çok geniş projelerle hizmet etmek istemiştir.  

Benim Manfred Turk ile yoğun mesai harcadığım dönem 2001 yılına dayanır. Amcam Dr. Şahin Dölek Taşucu’na bu yıllarda kalıcı olsun diye ‘’Hacı Paşa Kültür Merkezi’’ yapmak istedi ve projeyi hayata geçirdi. Bu projede vergi kolaylığı olabileceği düşüncesi ile Alman maliyesine bir kültür hizmeti olduğunu kanıtlama noktasında tüm ödemeleri Bergkamen Belediyesi üzerinden yolladık. Ne yazık ki bu proje yürümedi ve yarım kalan son kalıntılarda zamanının belediye başkanı Yaşar Açıkbaş tarafından komple kaldırıldı.  

İnşaat döneminde bizden istenen  ödeme havaleleri Bergkamen Belediyesi üzerinden yerine getirilmişti. Fakat kültür merkezinin inşaatı bitmediğinden Bergkamen Belediyesi sıkıntı yaşadığı gibi bende amcam adına Alman Maliyesine bu projenin yerine getirilmediğini elimden geldiği kadar anlatsam da yine de vergi borcundan kurtulamadık. En son Bergkamen Belediyesi 2022 Nisan ayında beni arayarak son durumu sordu. Bende ‘’Bu işin artık bir daha açılmamak üzere tamamen kapandığını, bu olayların bizim sağlığımızı etkileyecek derecede derin yaralar açtığını, bir daha bu tür projelere girmemek üzere bu sayfayı tamamen kapattığımızı” ilettim

Manferd Turk 2014 yılında emekli oldu. Emekli olmadan önce 2009 yılında Bergkamen’da yaptığımız bir görüşmede Taşucu’nun olası ihtiyacını  giderebilecek  nasıl yeni projeler yapılabileceğini ve bunların finansmanı konusunda Avrupa Birliğinden nasıl finansman kaynakları bulunabileceğini bana anlatmıştı. Ve bu konuda benden yardım istemişti. Yapılması gereken “proje yönetimi” ve “iş planlamasının (business plan)” yazılması idi. Bende fahri olarak destek vereceğimi özellikle “iş planının” Almanca yazabileceğimin sözünü verdim. Fakat Taşucu tarafı ile yapılan görüşmelerde bu projelerin hayata geçirilmesi konusunda kayda değer bir gelişme olmadı. Bunun üzerine Manferd Turk ile emekli olmadan önce yaptığımız son  görüşme ile bu defteri de kapatmıştık.  

Dediğim gibi Taşucu’ndan bir Türk dostu, hemşerimiz ve değerli insan Manferd Turk geçti. Tanrı mekanını cennet yapsın, ışıklar içinde uyusun.

 
Etiketler: Türk, dostu;, Manfred, Turk, ebediyete, göç, etti,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı