Yazı Detayı
11 Aralık 2020 - Cuma 15:42 Bu yazı 280 kez okundu
 
TOBB İLE ZİRAAT BANKASI İŞBİRLİĞİ
Yıldırım BAYDAR
 
 

TOBB İLE ZİRAAT BANKASI İŞBİRLİĞİ

 

Bankkart Tedarik Zinciri Finansman Projesi kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın imza attığı protokol ile ticari mal alım-satımlarında kolay finansman imkânı için işbirliğine gidildi.​

Bu protokol ile Tüm Ticaret ve Sanayi Odaları, Borsaları üyelerine, ticari mal alım-satımlarında, güvenli ticaret sistemi ve kolay finansman imkânı getiriyor.

Böylece tedarik zincirinin aksamadan sürdürülmesine ciddi bir katkı sağlıyor;

Ziraat Bankkart ile ekonomiye kazan-kazan anlayışını getirerek, Tedarik Zincirinin işleyişini ve devamlılığını kolaylaştırıyor.

Alıcı ve satıcının güven içinde alışveriş yapmasının önünü açıyor.

Bu sayede, üreticilerin veya satıcıların, tahsilat ile uğraşmadan, güven içinde mallarını satabileceklerdir. Sattıkları mal bedelini, alacak riski taşımadan, Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli alacaklar. Böylece nakit akışını öngörülebilir hale getirmiş olacaklar. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayacaklar. 1,5 seneye ulaşan kredi imkanına kavuşacaklar. Ödemelerini, esnek vadelendirme ile yapacaklar. Böylece nakit akışlarını rahatlatacaklar. Yani kısaca, mal almak gerekince, bu kart ile para ödemeden satın alma yapabilecekler. Satıcıda, bu kimdir diye endişe etmeden malını güvenle satıp, parasını bankadan tahsil edecek.

 

81 il 160 ilçedeki Oda ve Borsalar ile 61 Sektör Meclisinin tüm üyelerinin de, Ziraat Bankası tarafından, ciro ve kredibiliteye göre belirlenecek limitler dâhilinde, hem satıcı hem de alıcı olarak bu sistemden yararlanabileceklerdir.

Tedarik zincirini güven altına alacak bu sistemin, KOBİ’lerin kredi faizlerinin düşmesine de yardımcı olacağı aşikardır. Sonraki aşamada ise, düşen finansman maliyetleri KOBİ’leri yatırım ve üretim için teşvik edecektir.

 

KOBİ’nin finansal istikrarı hem tedarik zincirini daha istikrarlı hale getirecek ve tedarik kanallarını garanti altına alacaktır. Bunun da alıcı konumundaki büyük firmaların, bu tedarik zinciri finansmanına dâhil olmalarını motive edecektir.

 

Bilindiği üzere, TOBB elindeki tüm kaynakları birleştirip, üyelerine Nefes Kredisi Kampanyaları ile düşük maliyetli kredi desteği sağladı. Son dört yılda düzenlenen kampanyalarla KGF Kefaleti ile 150 bin firma 15 milyar TL uygun koşullarda finansmana kavuştu.

Pandemi döneminde ise, yeni bir nefes kredisi kampanyası ile 50 bin firma KGF Kefaleti ile 3 milyar TL ile yeni bir kaynağa ulaştı.

Kalın sağlıcakla...

 
Etiketler: TOBB, İLE, ZİRAAT, BANKASI, İŞBİRLİĞİ,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı