Yazı Detayı
23 Aralık 2021 - Perşembe 11:37 Bu yazı 436 kez okundu
 
PİYASA EFENDİM
Latif TAŞÇI
 
 

PİYASA EFENDİM

Dolar kıçına nişadır sürülmüş merkep gibi hareket halinde! Durdurabilene, tutabilene aşk olsun. Bizler dolarla alışveriş yapmıyoruz ancak Silifke poyrazı hesabı kasırgası poyrazdan fena vuruyor…

Ankara’dan, Mersin’den, Erdemli ’den konut inşaatı yapmak için gelen yükleniciler fellik fellik parsel aramaktalar. Ekonominin bu kadar belirsizliğine rağmen Silifke ve özelinde Taşucu’na rağbet çok fazla. Yüklenicilerin sadece Taşucu’nda taahhüt ettikleri konut sayısı 650 civarında. Silifke merkezde de yaklaşık aynı sayıda.

2+1 daire bile konumuna göre nerdeyse bir milyon rakamını görecek. Kiralar desen İstanbul’u aratmıyor. Eşyasız eve 1.500 ile 2.000 TL fiyat isteniyor.

Bu durumu artan inşaat maliyetleri ile izah etmek mümkün değil. Akkuyu NGS inşaatında çalışan 10-12 bin kişinin barınma ihtiyacı fiyatları hoplatmakta. Her ne kadar Devlet Hastanesi üzerine Akkuyu NGS tahsisli alana 4000 konutluk inşaata başlansa bile konut piyasasının ateşi düşmüyor.

120.000 civarında olan yerli nüfusumuz bu durumdan oldukça şikâyetçi. Bölgemize atanan devlet memurlarıyla, üniversite okumaya gelen gençler şikâyetçi. Yeni evlenecek olan gençler şikâyetçi. Asgari ücretle geçim yapan, yevmiye ile geçinenler şikayetçi. Silifke işsizlik yönünden çok şanslı bir ilçe. Çalışmak isteyene mutlaka iş var. Vasıflı veya vasıfsız. Ancak kazanç, özellikle kirada oturanları zorlamakta.

Denetlenmeli diyebilirsiniz. İnanın denetlenmesi en kolay ve en zor sektör inşaat ve gayrimenkul sektörüdür. Metrekare üretim maliyetleri sürekli artmakta. Diğer yandan herkes %50 kayıtlı çalışmaya razı olduğu için denetim piyasa şartlarıyla gerçekleşmekte. Vatandaş araştırıp, soruşturup didik didik etmekte. Dijital mecra insanlara seçenek konusunda büyük imkânlar vermekte. Karşılaştırma yapılabilmekte. Sektörde iş yapan yüklenici sayısı oldukça fazla bu da kıyasıya bir rekabetin olduğunu göstermekte.

Nasrettin hoca hesabı; yüklenici haklı, arsa sahibi haklı, ev sahibi haklı, kiracıda haklı yani.

Piyasada haklı efendim. Bu kadar hızlı gelişmemek lazım!..

Latif Taşçı

 
Etiketler: PİYASA, EFENDİM,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı