Yazı Detayı
01 Ekim 2020 - Perşembe 12:24 Bu yazı 674 kez okundu
 
MADEN SUYU
Kübra Kaynar KURUBAŞ
 
 

MADEN SUYU

Maden suyu, doğal su kaynaklarının yeryüzüne çıkışına kadar olan süreçte çıktığı bölgenin mineral özelliğine göre kendine has tadı olan gazlı, doğal bir sudur. Spor performansını arttırma, sindirim sistemine iyi gelme gibi birçok faydası olan maden suyu adeta sağlıklı bir yaşamın anahtarı konumunda

Mineralli su; çözünmüş mineral tuzları, doğada bulunan insan sağlığı için gerekli esansiyel elementler ve gaz içeren yeraltı su kaynaklarından elde edilen temiz su anlamına gelmektedir. Birçok sağlık otoritesi iyi yaşam için günde iki litre su ve doğal maden suyu içmenin genel sağlık üzerine oldukça önemli yararlarından bahsetmektedir. Suya ek olarak içilen maden suyu tüketimi, hazımsızlığı giderir, vücudun günlük birçok mineral gereksinimini karşılar ve en önemlisi kalp, kemik ve böbrek sağlığına fayda sağlar. Doğal maden suyu kar ve yağmur gibi yüzey sularının çeşitli yollar ile yeraltına sızmasıyla elde ediliyor. 10-100 yıl arası bir süreyle yeraltında doğal depolanan bu suların bulundukları ortamdaki kayaçların özelliklerine göre çeşitli mineralleri bünyesinde barındırması, normal sudan çok daha zengin mineral içeriğine sahip olmasına neden olur. Bir yeraltı suyuna doğal maden suyu denilebilmesi için bünyesinde barındırdığı mineral yoğunluğunun litrede 1000 mg'a ulaşması istenmektedir.

Maden Suyu Soda İle Aynı Şey Değildir!

Maden suyu ile soda arasındaki farkı iyi anlamak gerekir. Soda aslında bilinen çeşme suyuna karbondioksit ve bikarbonat atılarak yapılan içeceğin genel adıdır. Bu meşrubat sektöründe herhangi bir gazlı içeceğin temel yapısını oluşturan bir tekniktir. Yani piyasada gördüğünüz şekerli veya şekersiz kolalı içecekler, gazoz ve yapay tatlandırıcılı gazlı tüm içeceklerin adına aslında soda denilmektedir. Ancak ülkemizde renklendirilmemiş, içine herhangi bir aroma veya şeker katılmamış sadece suya karbondioksit gazı ve bikarbonat atılmış gerçek sodalar da bulunmaktadır. Maden suyu ise doğal su kaynaklarının yeryüzüne çıkışına kadar olan süreçte topraktan veya çıktığı bölgenin mineral özelliğine göre kendine has tadı olan gaz içeren doğal bir sudur.


Sindirim Sistemine Faydalı


Maden suyu günlük su ihtiyacımıza destek olabilecek, içindeki magnezyum, kalsiyum ve sodyum gibi mineralleri bulundurması açısından mide ve sindirim sisteminde olumlu etkilerinden dolayı içilebilecek sağlıklı bir alternatiftir. Ayrıca ishal durumunda oluşan mineral kaybını engelleyecek en iyi alternatif maden suyudur. Spor yaparken veya aşırı sıcaklarda oluşan terleme ile kaybedilen suyun ve mineralin yerine konmasında da maden suyu tercih edilebilir.

 

Tüketilmemesi gereken durumlar

İçeriğinde bulunan fazla sodyumdan dolayı Hipertansiyon hastalarının ve böbrek hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir.  Aksi durumda kan basıncı kontrol altına alınamayabilir, böbrek fonksiyonları bozulabilir.

 
Etiketler: MADEN, SUYU,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı