Yazı Detayı
28 Aralık 2021 - Salı 12:43 Bu yazı 384 kez okundu
 
KUR KORUMALI MEVDUAT SİSTEMİ
Yıldırım BAYDAR
 
 

KUR KORUMALI MEVDUAT SİSTEMİ

Bir süredir yüksek oranda artan döviz kurları nedeniyle yerli paramız Türk Lirası değer kaybediyor, vatandaşın alım gücü düşüyordu. Buna bağlı olarak TL yatırımları azalıyor, vatandaş yatırımını döviz veya altın olarak değerlendiriyordu.

Birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşlarımızın kurdaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için 'Kur Korumalı TL Mevduat' ürünü devreye alınmıştır.

Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacak.

Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) her gün saat 11:00'de dolar döviz alış kuru yayınlayacak.

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacak.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadelerle açılabilecek olup, minimum faiz oranı Merkez Bankası Politika Faiz Oranı olarak uygulanacak.

Sisteme isteyen her banka katılabilecek.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacak.

Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecek.

Buradan doğan faiz farkı Hazine tarafından karşılanacak. Beklenti, ilk aşamada 50 milyar dolarlık mevduatın Türk Lirası’na dönebileceği...

Yine de bu yeni siteme ihtiyatlı yaklaşmak lazım. Çünkü bu sistem içinde ekonomiyi ve vatandaşı daha da zora sokacak riskler barındırıyor.

 
Etiketler: KUR, KORUMALI, MEVDUAT, SİSTEMİ,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı