Yazı Detayı
10 Mayıs 2022 - Salı 11:50 Bu yazı 294 kez okundu
 
KÖPEKLER-KEDİLER
Latif TAŞÇI
 
 

KÖPEKLER-KEDİLER

Herkesin şikayet ettiği ancak bir türlü çözümü olmayan bir durum.

Hayvan severlik adına rastgele yerlere yem yiyecek koyarak “hayvan severliğini” yerine getirdiğine inanan insanlar var. Günlük olarak “markalı hazır yem” alarak yine rastgele yerlere bırakan hayvan severler var.

Hayvan sevme yaklaşımı bu olmamalı. Hele sokak köpeği ne demek? Sahipsiz hayvan ne demek? Evcilleştirilmiş sahipsiz hayvan olur mu?

Her şeyi ile taklit ettiğimiz batıda böyle bir kavram var mıdır? Ya da sokakta rastgele yerlere kemik veya tavuk artığı veya hazır yem atılan yer görebilir misiniz?

Hayvan sevgisi adına bir anlık zevkini bir köpeğin başını okşamak, bir kediyle beş on dakika oynamak hayvan sevgisi midir? O hayvanları evinize veya bahçenize alıp sahiplenmeniz niye mümkün değil?

Hayvan sevgisi tarafında gözüken onları savunduğunu düşünen öyle insanlar var ki; o ilgilendikleri hayvanlar kadar bile merhamet duygusu taşıyorlar mı acaba?

Öyle garip yasalarımız var! Bazen illaki birden fazla musibet olması gerekiyor. Basına yansıyan; zarar verme kapasitesi yüksek köpek cinslerinin toplatılması için özellikle genelge çıkarılıyor. Demek ki birileri görevini yapmıyor ya da bu hayvanları kötü amaçlı besleyerek salıverenler var. Silifke’de yılda 1000 civarında köpek ısırma vakası hastane kayıtlarına yansımakta. Bunların neticesi hakkında bilgi sahibi değiliz. Ancak tamamına yakın bir oranda sokak köpekleri tarafından ısırıldıklarını biliyoruz.

Şikâyetler Kaymakamlığa, Silifke Belediyesine veya Büyük Şehir Belediyesine yapılıyor. Canı yanan vatandaş bu kurumların fazla bir şey yapmadığını düşündüğünde kendi çare aramaya kalkıyor. Zehirli yem atarak çok daha tehlikeli bir durum yaratıyorlar. Zira yer yer yol kenarlarındaki kedi leşleri bunun göstergesi olsa gerek.

Kanunun görev verdiği kurumlar görevini tam yapsa belki bu durumlar yaşanmaz. Sokak hayvanları diye bir kavram olmamalı. Sahipsiz hayvanlar içinde mutlaka barınaklar yapılmalı. Bu konuda özellikle mağdur durumda olan vatandaşların kanun önünde görevini yerine getirmeyenleri mahkemede mahkûm ettirmesi çözümü kolaylaştırır. Hani bizi bir dürtmeyince aldırış etmiyoruz ya!..

Hayvan sever vatandaşlarımızda barınaklara yem, yiyecek taşırlar. Buralarda tedavi olan hayvanların sağlığı ile ilgilenirler. Bir düzen ve kurallar dahilinde hayvanlara karşı duydukları vicdani görevlerini ve sevgilerini yerine getirmiş olurlar.

 
Etiketler: KÖPEKLER-KEDİLER,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı