Yazı Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 11:32 Bu yazı 382 kez okundu
 
HER DÖNEMİN GÜZELLİĞİ
Mustafa BECEREN
 
 

HER DÖNEMİN GÜZELLİĞİ

Zamanı tutmak mümkün değil. İmkân olsa ömrümüzün en coşkulu dönemini dondurmayı sadece o dönemi sürekli yaşayabilsek.  Aynı kış güneşi gibi. Yaz gölgesinde yayla havası gibi. Yeni alınmış oyuncağıyla yatağa giren çocuk gibi. Gökbelen de, Mara da, Sertavul da yaz havasında “köşküde” laf yarıştırmak gibi. Balayının hiç bitmesini istemeyen yeni gelin damat gibi. İlk torununu kucağına alan taze dede ya da nine gibi. Olumlu düşünüp sevinçli ve coşkulu anları çoğaltmak mümkün. Gerisini siz hayal edin…

Allah insanoğlunu öyle bir özellikte yaratmış ki her yaş dönemine güzellikler serpiştirmiş. Ya da dünya her zaman güzel de biz onu farklı zamanlarda daha bir içselleştiriyoruz. Çocukluğumuzun en zevkli tarafı akşam ezanına kadar sokakta oynamak. Altımıza kaçıracak kadar oyuna dalmışken, annemizin ya da babamızın bizi eve çağırmasının bile unutulmaz zevklerini orta yaşta zevkle hatırlayıp anlatmaz mıyız?

Ergenliğimizin ilk başlangıçlarında ailemize kafa tutuşlarımız, horozlanmalarımızı hangimiz unutabilir. O dönemde her şeye aklı eren bizler, özgürlüklerimize sınır konulmasına nasılda karşı dururduk. Her şeyi biz bilirdik. Atalarımız hiçbir şeyi bilmezdi sanki?

Büyüyoruz haliyle.  Bedenen, ruhen, düşünce yapısı olarak. Gelişiyoruz. Geliştikçe yeni güzellikler keşfetmenin mutluluğu bizi uçuruyor. Hayatta kalma, hayata iz bırakma gerçeği kimimizi zor durumda bıraksa da, o dönemin kendini ispatlama dönemi olması başka bir güzellik sağlıyor. Elbette olumlu bakana. Hayata varlık penceresinden bakarak, yokluğun acısı karşısında isyankâr olmakta bir başka yaklaşım olabilir. Bu durumu da olgunlaşma acıları olarak görüp olumlu pay çıkarmak mümkün elbette.

Göksu ırmağının Akdeniz e kavuşmak için hevesli ve coşkulu akması ne kadar anlamlı değil mi. Her geçtiği vadiye, ovaya bereket verirken bazen de bereket verdiği toprakları alıp Akdeniz e taşır.  Dört mevsim akar. Ancak her mevsim farklı bir coşku içerisinde. Akdeniz e kavuşup denizde yok olması başka bir güzelliğin ortaya çıkmasını sağlamıyor mu? Aynı bizim gibi.

Mustafa Beceren

0 533 7755447

 
Etiketler: HER, DÖNEMİN, GÜZELLİĞİ,
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı