Yazı Detayı
22 Ekim 2021 - Cuma 15:06 Bu yazı 1098 kez okundu
 
EV SAHİBİ KİRACIYI HANGİ DURUMLARDA ÇIKARABİLİR?
Esra ÜNLÜ
 
 

EV SAHİBİ KİRACIYI HANGİ DURUMLARDA ÇIKARABİLİR?

 

Günümüzde birçok vatandaş kirada oturuyor. Kiracı ile ev sahipleri arasında zaman zaman problem olabileceği gibi mevcut gelişen koşullardan kaynaklı talepler de olabiliyor. Peki, bu ilişkide ev sahibi hangi durumlarda kiracısını çıkarabilir?

1-Kira borcunu ödememesi sebebiyle

Kiracı aynı yıl içerisinde iki kira bedelini ödemez ve kiralayan, kiracıya noter aracılığıyla iki kez ihtarda bulunursa sözleşmeyi feshetme hakkı olur. Önemli olan husus ödenmeyen kiraların aynı yıl içerisinde yer alması gerekliliğidir. Kiracının kira bedelini ödememesi durumunda kiraya veren kiracıya yazılı olarak en az otuz gün süre vermelidir. Bu süre geçtikten sonra hâlâ ödeme yoksa tahliye davası veya icra takibi yoluyla yapılacak olan takip neticesinde icra mahkemesinden tahliye talep edilebilir

2-Ev sahibinin eve ihtiyacı varsa

Ev sahibi, ihtiyaç nedeniyle de kiracısını tahliye edebilir. Ev sahibinin eşi, altsoyu, üstsoyu ve kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişiler için konutu kullanma zorunluluğu bulunması, gereksinim nedeni ile tahliyeyi oluşturmaktadır. 

Örneğin; ev sahibinin kirada oturması fakat maddi zorluklar nedeniyle kirayı ödemekte zorlanması, oluşan sağlık sorunları nedeniyle ev değişikliği gerekliliği ya da çocuğunun evlenmesi gibi durumlar doğrultusunda kiracı tahliyesi gerçekleştirilebilir. Bu durumda ev sahibi fesih bildirme sürelerine uygun olarak göndereceği bildirim ve belirlenecek tarihten 1 ay içerisinde açacağı dava ile kiracıyı tahliye ettirebilir. Ancak, mahkeme gereksinimin gerçek ve samimi olduğunu araştıracak ve buna göre tahliye kararını verecektir.

3-Evin Satılması

En sık karşılaşılan bir diğer tahliye sebebi, evin satılmasıdır. Evin sahibinin değişmesi durumunda yeni sahip, ihtiyaç doğrultusunda kiracıyı tahliye edebilir. Fakat satın alma işleminin gerçekleşmesinin ardından 1 ay içerisinde, bu durumu kiracıya bildirmeli ve 6 ay içerisinde tahliye davası açmalıdır.

Bunlar dışında, aşağıda örneklerini verdiğimiz durumlar da kiracının tahliyesine yol açabilir:

Kullanılamayacak durumda olan ya da hasar görmüş binaların yeniden inşa ve imar gereksinimi sebebi ile kiracı tahliye edilebilir.

Kiracı, evi belirli bir tarihte tahliye edeceğine dair yazılı bir tahliye taahhüdü vermiş ise, fakat taahhüt ettiği tarihte evi tahliye etmezse, ev sahibi elindeki taahhüde dayanarak kiracıyı tahliye ettirebilir.

Kira sözleşmesine aykırı bir durum yaşandığında kiracı tahliye edilebilir. Kiralanan mülkün, aksinin kararlaştırılmasına rağmen kiracı tarafından başka birine devredilmesi buna örnek olabilir.

Komşulara saygısızlık, toplumun huzurunu bozma veya bina/site kurallarına uymama gibi nedenler kiracının tahliye edilmesine neden olabilir.

Son olarak bilinmelidir ki ev sahibi, sözleşme süresinin bitimini sebep göstererek kiracıyı tahliye edemez. Ancak belli sebeplerin gerçekleşmesi ve bildirimlerin yapılması halinde kiracı tahliye edilebilir. Tahliye davalarında görevli mahkeme ilamsız icra yoluyla tahliye talepli davalar hariç olmak üzere Sulh Hukuk Mahkemesidir. Taşınmazın bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak taşınmazın tahliyesi işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Av. Esra ÜNLÜ

0 530 320 02 13

 
Etiketler: EV, SAHİBİ, KİRACIYI, HANGİ, DURUMLARDA, ÇIKARABİLİR?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı