Yazı Detayı
04 Ağustos 2022 - Perşembe 12:10 Bu yazı 226 kez okundu
 
ÇOCUK GELİŞİMİ ve EĞİTİMİNDE 0-2 YAŞIN ÖNEMİ
Başak Mercan YALÇIN
 
 

ÇOCUK GELİŞİMİ ve EĞİTİMİNDE 0-2 YAŞIN ÖNEMİ

Doğumdan itibaren hızla değişip gelişen bir yapıya sahip olan bebekler için ilk 24 ay çok önemlidir ve gelişim sürecinin devamını doğrudan etkiler. Bu yaş süreci güvenli bağlanma dönemidir ve her çocuğun annesi ile olması gereken bir dönemdir..

 Bu nedenle 0-2 yaş bebek gelişimi: bedensel motor, zihinsel dil, algı, duygusal ve sosyal olmak üzere çeşitli alt başlıklara ayrılarak ele alalım. Bebeklerinin gelişimi hakkında bilgi sahibi olan anne-babalar, onların ihtiyaç ve isteklerine daha doğru bir yaklaşım gösterecek ve ileriki gelişim süreçlerine yatırım yapmış olacaklardır. Bu dönemde -deyim yerindeyse- zamanın su gibi akıp geçtiğini fark edeceksiniz ve fiziksel açıdan hızla olgunlaşan bebeğinizin bedensel gelişimi sizi çok şaşırtacak! Unutulmamalıdır ki beslenme, barınma, hijyen ve uyku gibi ihtiyaçlarının karşılanıyor olması, bebeğinizin sağlıklı motor gelişimi, yani hareket edebilme yeteneği ile doğrudan ilişkilidir.

İlk dört ayda destekle oturabilen, omuzunu ve başını kontrol etmeye başlayan, görme duyusu gelişen, etrafındaki nesne ve olayları dikkatle inceleyen bebeğinize özellikle dikkat etmeniz gerekir! Keşfetmeye meraklı minikler bu dönemde ilgilerini çeken cisimleri tadarak, dokunarak, ağızlarına götürerek algılamaya oldukça meyilli olurlar.

10-15 ay civarında yürümeye başlayan ufaklıkların keşfetme ve gözlemleme istekleri güvenli ortam hazırlayarak yanlarında bulunmak hem motor gelişimlerini destekleyecek hem de yaşamları boyunca etkili olan bağlılık, güven ve sevgi kavramlarını onlara öğretecektir.

Büyüyen, merak eden, öğrenen, gelişen, hareket eden, yürümeye hazır olan ve yürüyebilen çocuk için, kısaca her yaştaki çocuk için oyun, hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Motor becerilerinin gelişiminin büyüdükçe çocuğa birçok konuda avantaj sağlayabileceği göz önünde bulundurulursa, 0-2 yaşlarında oynanan oyunun ve yapılan aktivitenin önemi kavranabilir.

0-2 yaş dönemini bu kadar değerli kılan bir diğer nokta da bu dönemdeki zihinsel gelişimdir. Etrafa meraklı gözlerle bakan, farklı seslere duyarlı olan ve algıları açık olan minikler aslında bu dönemde boylarından büyük işler yaparlar. Kendini dış dünyadan ayrı bir varlık olarak algılayamayan bebeğinizin 4-8 ayda sizi taklit edebildiğini görebilirsiniz! Yapılan araştırmalar bu dönemde dış etkenlerin çocuğun zeka gelişimine çok etkili olduğunu ve bu etkinin yaşam boyu gözlemlendiğini ortaya koymuştur. Bir başka deyişle bebeğe sağlanan ortamın etkisi hem büyük hem kalıcıdır.

Uyku ve oyun gibi konular, zihinsel gelişim açısından dikkat edilmesi gereken konulardır. Sağlıklı bir uyku düzenine sahip olan bebeklerin daha mutlu ve öğrenmeye daha açık olması buna bir delil oluştururken, hayal gücünü geliştiren oyunların ve aktivitelerin çocukların zihinsel gelişiminde belirgin bir rol oynadığı gözlemleyebiliriz.

Her çocuğun gelişiminin farklı olduğu, dolayısıyla çocuğun gelişimini destekleyen aktivite ve oyunların gerekliliği yadsınamaz. Çocuklu Dünya’da her bir çocuğun biricik olduğunun bilincinde olarak hazırlanan, onun gelişim seviyesini yükseltecek aktiviteleri keşfetmeniz bu açıdan hem çocuğunuzun gelişiminde hem de sizin çocuğunuzla olan iletişiminizde etkili olacaktır.

El becerilerinin gelişimi ince motor gelişimi, zihinsel gelişim gibi konuların yanında duygusal gelişimin ve sosyal gelişimin de temelleri bu dönemde atılır. Bir bebeği kucağınıza aldığınızda sizinle hemen bir bağ kurduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu, aslında hepimizin doğasında yatan ‘sosyal varlıklar’ olma yetisiyle ilişkilidir. Sosyallik, gelişim süresince şekillenir ve bebeğin ileride nasıl bir birey olacağı konusunda önemli ipuçları barındırır. Bu dönemde bebeğinizle kurduğunuz iletişim, onun kişiliğini etkiler.

Örneğin 0-2 yaş döneminde, söz dinlemeyen ufaklıkla doğru iletişim kurmak ve ona bilinçli davranmak onun tüm yaşamını etkileyecektir. Onunla inatlaşarak, inadı öğretmek yerine eylem ve söylemleriniz ile dikkatini olumlu bir yöne çevirerek problemi çözebilir ve kararlı olmayı öğretebiliriz.

Sağlıkla, sevgiyle kalınız.

 
Etiketler: ÇOCUK, GELİŞİMİ, ve, EĞİTİMİNDE, 0-2, YAŞIN, ÖNEMİ,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı