Yazı Detayı
30 Mart 2022 - Çarşamba 13:30 Bu yazı 476 kez okundu
 
BÖLGEMİZDE KURULACAK ULUSLARARASI LİMAN VE SERBEST BÖLGE
Yıldırım BAYDAR
 
 

BÖLGEMİZDE KURULACAK ULUSLARARASI LİMAN VE SERBEST BÖLGE

 

Bilindiği üzere, Deniz ulaşımının altyapı sistemi içerisinde bulunan liman yatırımları, bulunduğu bölgeye ekonomik ve sosyal faydalar sağlamaktadır.

İktisat teorisi genellikle limanları, ekonomik kalkınmanın önemli faktörü olarak ifade eder.

Kanıt olarak, limanların hem ulusal hem de uluslararası firmaların pazar fırsatlarını genişletmesidir. Firmaların pazar alanlarını genişleterek rekabeti arttırır ve tüketiciler için daha düşük fiyatlar sağlar.

Limanlar, ekonomik kalkınmada anahtar rol oynamaktadır. Belirli ekonomik sektörlerde ve limanların yakınındaki yerlerde veya koridorlarda ekonomik gelişmeleri teşvik ederler

Bu nedenle, limanların ekonomik faydaları hizmet ettikleri hinterlandın doğasına özgüdür. 

Serbest Bölgeler ise, özellikle ihracata dayalı kalkınma stratejisini tercih eden ülkeler tarafından ihracatı artırmanın araçlarından birisi olarak görülmüştür.

Serbest Bölgelerin kurulu olduğu yerlere ve ülke ekonomisine pek çok katkıları bulunmaktadır.

Bunları şu başlıklar altında toplayabiliriz;

  • İhracatı arttırmaya katkı sağlar
  • Döviz girişini arttırır
  • Yabancı sermaye ve yeni teknoloji girişini kolaylaştırır
  • İstihdama katkı sağlar

İlçemizde kurulacak serbest bölgede yer alacak endüstriyel kuruluşlar, bölgedeki ticari ve hizmete yönelik istihdam alanları sağlayacaklardır. Üstelik bu istihdam sadece bölge içerisinde sınırlı kalmayıp, gereksinimler doğrultusunda bölge gerisinde de ikincil bir etki yaratarak dolaylı istihdam meydana getirecektir. Serbest Bölgede çalışan personelin ihtiyaçlarına göre bölge içerisinde de çeşitli sektörlerde(giyim, kozmetik vb) bir canlanma meydana gelecek ve serbest bölge söz konusu sektörleri devamlı besleyecektir.

Serbest Bölgeler uluslararası ticari ilişkilere konu olduğundan; kuruluş yeri, ulaşım ve haberleşme hizmetleri ile direk bağlantılı olmak durumundadır. Buda demek oluyor ki, bölgemizin altyapı ve hizmet sunumunda çok önemli bir yer olacağıdır ve buda güçlü bir ekonomimizi güçlendirecek ve kaliteli hale getirecektir.

Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: BÖLGEMİZDE, KURULACAK, ULUSLARARASI, LİMAN, VE, SERBEST, BÖLGE,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı