Yazı Detayı
08 Kasım 2021 - Pazartesi 17:49 Bu yazı 427 kez okundu
 
BİR KİLO DOMATES KAÇ COİN EDER?
Mehmet ÜNVER
 
 

BİR KİLO DOMATES KAÇ COİN EDER?

Dünya üzerinde yeni dengeler kurulmaya çalışılıyor. Süper güç diye ifade edilen ABD son yıllarda izlediği politikalarla kan kaybetmeye devam ediyor. Teknolojik gelişmelerde Aysa ülkelerinden Çin ve Hindistan’ın adını sıkça duymaya başladık. Bununla birlikte Afrika ülkelerinden Nijerya devleti ise dijital para kullanımını pilot bölge olarak denemeye başlayacağını duyurdu. Her ülke hedef olarak ekonomik gücü elde etmek için yatırımcıları teşvik ediyor. Bu yatırımlardan aldığı vergilerle de devletinin hazinesini güçlendiriyor. Yani merkeziyetçi bir ekonomi anlayışıyla izlenebilir para politikası sağlıyor. Ya da bu zamana kadar sağlıyordu! Şöyle diyebilirim ki bu zamana kadar bildiğiniz her şeyi unutun… Yenidünya düzeninde merkeziyetsiz bir alan gelişiyor. Bunun adı “KRİPTO PARA ve METAVERSE” yani merkeziyet anlayışının tam tersi. Buralara nereden geldik?

1.Aşama: Web ara yüzleri: İnternet üzerinde web sayfaları oluşturularak iş geliştirme, reklam, satış gibi olanakları sağlayan sistem…

2.Aşama: Merkezi Arama Motorları ve Sosyal Platformlar: Google, Yandex arama motorları ve Facebook, Youtube, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden paylaşım esasına bağlı olarak bilgilerin bir merkezde toplanmasını sağlayan etkileşimlerine göre öne çıkarma modeli. Yani öne çıkarılan paylaşımlara reklam yerleştirme ile kazanç sağlanması.

3.Aşama: Kripto Para ve Metaverse: Merkeziyetsiz kişiler arası direkt bağlantı kurulmasını sağlayan yeni bir alem. Yani izlenebilirliği zor, güvenli fakat bilmeyenler için bir o kadar da riskleri bulunan yepyeni bir anlayış. İçerisinde üç boyutlu kişisel karakterinizi oluşturarak yaşayabileceğiniz, gerçek yaşamın kopyasını oluşturabileceğiniz, oyun, koleksiyon vs. aklınıza ne gelirse hayalinizi gerçekleştirebileceğiniz bir alem. Tabi ki bunu kripto para birimlerini kullanarak sağlayabiliyorsunuz. Uzmanlar, “bu alana yatırım yapan şirketlerin oluşturacağı coinler gelecek 10 yılda iyi değerlenecek” diye ifade ediyorlar…

Coin Nedir?: Kripto para piyasasında oluşturulan değerin bir birimine denir.

 Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz KRİPTO PARA’ya yönelim her geçen gün artarken bundan sonra istemesek de hayatımıza girecek gibi görünüyor. Bugün 5500’ün üzerinde farklı kripto para birimi olduğu biliniyor. En bilinenleri BİTCOİN ve ETHEREUM…  1 adet Bitcoin 66bin dolar yani 642bin TL değerinde, 1 adet Ethereum ise 4bin 700 dolar yani 46bin TL değerinde… Tabi 5500’ün üzerinde kripto para birimi var demiştik. O kadar küçük miktarlarda da coinler var ki inanılmaz karlar elde edebileceğiniz fırsatları sunuyorlar. Mesela 1 birimi 0,00000018564TL değerlinde olan bir coine yatırım yaptığınızda 1TL gelirse milyon dolarlık servetlerin sahibi olabiliyorsunuz. Yani günümüzde global ölçekli ekonomik çalkantılar yaşanırken insanlık kripto parayla kolay para kazanmanın yolunu bulmuş görünüyor. Hele birde teknoloji yatırımcılarından Elon MUSK’ın kripto paraya olan ilgisi ve desteği düşünüldüğünde, birde Facebook’un sahibi Mark ZUCKERBERG’in Metaverse’ye yönelik yatırımları gereği şirketinin ismini META olarak değiştirmesi düşünüldüğünde gelecekte KRİPTO PARA ve METAVERSE hayatımızın bir parçası olacak demektir. Ayrıca Elon MUSK’ın uzaya toplamda 4425 adet uydu göndererek küresel internet ağı oluşturma hedefinin 5 yıllık süreçte çeyreği (yaklaşık 1100adet uydu) tamamlanmışken 15 yıl sonra şuan ki teknolojinin bambaşka bir boyutunu yaşayacağız demektir.

Asıl konumuza gelecek olursak, sanal alemin ve dijital ortamın esiri olacak olan insanlık beslenmesinden vaz mı geçecek? İnsanlık yapay zekanın esiri mi olacak? Ya da yazımıza başlarken sorduğumuz soruyu bir daha soralım… Bir kilo domates kaç coin edecek?

Bir Ziraat Mühendisi olarak hep bunları düşünmekteyim. Üreticilerimizi yenidünya düzenine nasıl hazırlamalıyız?

Sevgi ve saygılarımla

Zir.Müh.Mehmet ÜNVER

05327125577

Mehmetunver983@gmail.com

 
Etiketler: BİR, KİLO, DOMATES, KAÇ, COİN, EDER?,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı