Yazı Detayı
27 Aralık 2021 - Pazartesi 14:07 Bu yazı 681 kez okundu
 
2021’i UĞURLARKEN
Muhammet SAYGIN
 
 

2021’i UĞURLARKEN

Bilindiği üzere, her yeni gelişme; değişime direnci de beraberinde getirir…

Son birkaç yıldır pandeminin etkisiyle pek çok şey yeni anlamına evrildi.

Ticaret çoğunlukla sanal ortama kayarken eğitim faaliyetleri de çevrimiçi platformlarda yerini aldı.

Pandemi sürecinde bazı kurum ve kuruluşlar adaptasyon sorunu yaşarken, bazıları ise faaliyetlerine hız kesmeden devam etti.

Kişisel ve mesleki alanda gelişim sağlamak isteyen bireyler yeni koşulları lehine çevirebildi. Geride kalanlar ise mevcut durumları tartışmaya devam etti.

Kentleşme özelliği sergileyen Silifke için konuşursak; 2021 yılı “görmesini bilene” pek çok nitelikli gelişmeyi küresel düzeyde yaşanan olumsuzluklara rağmen beraberinde getirdi.

Örneğin; Silifke’de Bilim Merkezi’nin açılmış olması oldukça önemliydi. Kentleşme dinamikleri arasında büyük önem taşıyan bilime ilgi ve alaka bu sayede önemli bir aşama kaydetmiş oldu. Umarım her öğrenci Bilim Merkezi’ni ziyaret eder. Elbette, öğrenciliğin ömür boyu sürdüğünü de unutmamak gerekir…

Spor branşlarında yaşanan olumlu gelişmeler Silifke’nin bilinirlik düzeyine mutlak katkı sağladı. Başarıları elde etmek kolay değil. Başaranları motive etmek ise önemli bir anahtar. Motivasyon kaynaklarına bakarsak tıpkı Herzberg’in Çift Faktör Teorisi’nde olduğu gibi ciddi motivatörlere ihtiyaç duyulduğu da bir gerçek…

Pek bilinmese de son birkaç yılda Silifke hakkında pek çok Lisansüstü Tez Çalışması, Makale, Bildiri vb. akademik çalışma yayınlandı. Kentin disiplinler arası bakış açısıyla pek çok araştırmaya konu olması başlı başına bir destekleme unsuru olarak düşünülmeli…

Silifke TSO tarafından hayata geçirilen “International Journal of Commerce, Industry and Entrepreneurship Studies (UTISGAD)” isimli uluslararası düzeyde online olarak yayımlanan akademik derginin dünyanın pek çok ülkesinde takip edildiğini de buradan söylemek yerinde olacak kanaatindeyim.

Liderlik Akademisi’nin 3.’sü KKTC’de gerçekleştirildi. Silifke TSO kendi faaliyet alanında çok önemli bir başarıya imza attı. Başarıların kimileri için güdüleyici, kimileri içinse cesaretlendirici olduğunu unutmamak lazım.

2022 yılında yapılması gereken önemli işler arasında “Silifke Çalıştayı” gündemimizde. Ayrıca, hazırlıklarına başlanan IV. Liderlik Akademisi’nin Silifke’den niceliksel ve niteliksel açıdan daha fazla destek görmesini temenni ediyorum. Uluslararası düzeyde kongrelerin Silifke’de gerçekleşmesi adına girişimler hız kazanıyor. Silifke, Yükseköğretim Kurumları ile önemli bir değer. Mersin Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’ne ait 3 farklı akademik birimin ilçede bulunması aslında vazgeçilmez bir kültürel birikim kaynağı. Katma değerli ürün ve hizmet üretimi için akademik bilgi ve sektörel tecrübenin buluşması gerekiyor.

Nitelikli istihdamın ve sektörel gelişmenin önünü açacak olan unsur, bilgi ve tecrübenin yaratacağı sinerjidir. Silifke’nin sinerji odağı haline gelmesi ise yine Silifkelileri sevindirir.

Ancak, Silifkeli olmak Silifke’de doğmak anlamına gelmemektedir. Her farklı bakış açısının değer katabileceği unutulmamalıdır.

Yönetim biliminde bu durumu Büropatoloji olarak adlandırıyoruz. Yani işgörenin veya yöneticinin kendisinin vazgeçilmez olduğunu sanma eğilimi…

Gelişen ve kalkınan Silifke için her katkı değerlidir.

Marifetin iltifata tabi olduğunu, tıpkı her mesleğin eşit düzeyde onurlu olduğu gibi her bireyin de eşit düzeyde saygıyı ve sevgiyi hak ettiğini unutmamak gerektiği kanaatindeyim.

Yaşantımızın daha keyifli hale gelmesinde katkıda bulunan tüm dostlara teşekkür eder, 2022 yılının hepimize mutluluk ve sağlık getirmesini dilerim.

Selam ve sevgilerle…

Doç. Dr. Muhammet SAYGIN

Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Akademik Danışmanı

www.msaygin.com sitesinden alıntılanmıştır.

 
Etiketler: 2021’i, UĞURLARKEN,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı