Haber Detayı
04 Ağustos 2022 - Perşembe 17:45 Bu haber 858 kez okundu
 
ZEYTİN AĞAÇLARI KAMP ALANI İÇİN FEDA EDİLDİ!
Büyükeceli’de her geçen gün birbirini izleyen usulsüzlükler devam ederken, 1939 yılında çıkan 3573 sayılı yasada ihlal edildi…
Gündem Haberi


Sesimiz Haber Merkezi

Akkuyu NGS’nin Rus iş insanları tarafından kurulan TSM şirketi, çalışacak personeline lojman ve kamp yeri yapmak amacı ile yüzlerce zeytin ağacı ile onlarca limon ağacını yok etti…

Akkuyu NGS, İçtaş şirketi ile olan sözleşmesini fesih ederken, ortağı olan Rus şirketi ile olan temasını neden sürdürüyor? Sorusunu gündemde iken ve fesih ile ilgili olarak mahkeme devam ederken, TMS Şirketinin bölgede çalışmalara başlaması ile birlikte, alt yapı çalışmalarını hızlandırdı.

Bölgede hızlı bir çalışmaya giren Ruslar tarafından kurulan TSM şirketi, Akkuyu NGS bölgesine yakın alanda bulunan içerisinde yüzlerce zeytin ve limon ağacı bulunan araziye iş makinaları ile girerek, alanda hiçbir ağaç bırakmazken, yetkililerin 3573 sayılı yasaya aykırı yapılan bu duruma karşı duyarsız kalmaları ise şaşkınlığa neden oluyor!

3573 SAYI KANUN NE DİYOR?

3573 sayılı Kanunun 20. maddesi "Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegetatif ve generatif gelişmesine mam olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Bu alanlarda yapılacak zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmelerinin yapımı ve işletilmesi tarım ve Köyişleri Bakanlığının iznine bağlıdır" şeklindeyken "Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede, zeytinliklerin bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek tesis yapılamaz ve işletilemez, denmektedir.

Rus şirketi TMS’nin yasaya aykırı olarak yaptığı bu uygulamaya karşı neden ses çıkarılmamaktadır. Zeytin ağaçları hangi çıkarlar için yok edilmektedir?

3573 Sayısı Yasaya aykırı olarak gerçekleşen bu çalışmanın her hangi bir karşılığı olacak mıdır?

Sessiz kalan yetkililerimizin, bu yasa hakkında bilgileri olmamaları nedeni ile mi sessiz kalmaktadırlar?

Bir yatırım yapılırken çevrenin katledilmesi gerekli midir?

Yeşilsiz bir yatırım, gerçek bir yatırım mıdır?

Akkuyu’nun yeni şirketi TMS, kimlerden güç alarak yasaya aykırı bir davranış sergilemiştir?

Biz yaptık, oldu mantığı mı uygulanmak istenmektedir?

Onlarca yılda zor yetişen zeytin ağaçlarını bir çırpıda iş makineleri ile ortadan kaldırmak, vicdanınızı sızlatmadı mı?

Bu sorularımızı kısa sürede yanıtlamanızı içtenlikle istiyor ve bekliyoruz…

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ZEYTİN, AĞAÇLARI, KAMP, ALANI, İÇİN, FEDA, EDİLDİ!,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı