Haber Detayı
16 Eylül 2022 - Cuma 15:52 Bu haber 228 kez okundu
 
YER FISTIĞI ZARARLI MI?
Bugünlerde taze taze çıkan ve hepimizin haşlamasını büyük bir zevkle tükettiğimiz yer fıstığının hasadı yapılmaya başlarken, haşlamalık fıstık tüketimi de oldukça fazlalaştı. İşte herkes tarafından çok sevilen yer fıstığının faydalarını ve zararlarını sizler için araştırdık…
Sağlık Haberi


Sesimiz Haber Merkezi

Yer fıstığının faydaları nelerdir? Cildimize ve saçımıza da katkı sağlar mı? Hangi sorunlara iyi gelir? Ne kadar yemek gerekiyor? Zararları var mı? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

İşte yer fıstığının faydaları:

1- Kalp sağlığını destekler

Yer fıstığının faydaları arasındaki ilk madde kalp sağlığını desteklemesidir. Yer fıstığı yemek, koroner kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yürütülen bir araştırma, yer fıstığının kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşürebileceğini bulmuştur.

Kötü kolesterol, kan damarlarında plak oluşumuna neden olur ve yer fıstığı bunu önleyebilir. Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, polifenol bakımından zengin fıstık kabuğu özütünün kalp hastalığına neden olan iltihabı azaltabileceğini de belirtmiştir.

Yer fıstığındaki resveratrol, kalp hastalığıyla mücadeleye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere de sahiptir. Bu nedenle yer fıstığı, resveratrol içeren diğer yiyeceklerle benzer kalp koruyucu etkilere sahip gibi görünmektedir.

Purdue Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, düzenli yer fıstığı alımının trigliseridleri düşürdüğünü ve kalp sağlığını daha da iyileştirdiğini bulmuştur. Bu etki, tekli doymamış yağ asitleri, folat ve magnezyum varlığına bağlanabilir.

Ayrıca, Marmara Üniversitesi tarafından sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada yer fıstığının iyi kolesterol düzeylerini artırdığı tespit edilmiştir. Ancak, yer fıstığının bu etkisini anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

2- Kilo vermeye yardımcı olabilir

Yer fıstığının faydaları arasındaki ikinci madde ise kilo verdirebilme özelliğidir. Yer fıstığı kalorisi çok yüksektir ancak kilo almak yerine kilo kaybına katkıda bulunurlar.

Yer fıstığı insana enerji veren yoğun gıdalardır. Bu yüzden atıştırmalık olarak tüketmek günün ilerleyen saatlerinde daha az kalori tüketmenize neden olabilir.

Yer fıstığı, atıştırmalık olarak tüketildiğinde, bir öğüne göre daha güçlü tokluk hissi uyandırmıştır. Bu durum kilo vermeye yardımcı olabilir.

Bazı çalışmalar, daha fazla fıstık tüketiminin daha fazla vücut ağırlığı artışı ile ilişkili olmadığını ve kilo kontrolüne yardımcı olabileceğini öne sürmüştür. Diyetinize fıstık eklemek, kilo almaya neden olmadan besin alımını artırmanın bir yoludur.

Araştırmalar ayrıca yer fıstığı ve fıstık ezmesi tüketiminin tokluk hissini artırabileceğini gösteriyor. Yer fıstıkları, bireyleri eşit miktarlarda karbonhidratla doldurulmuş atıştırmalıklardan daha iyi tatmin edebilir.

3- Safra taşlarını önleyebilir

Yer fıstığının faydaları, safra taşlarını da önleyebilir. Yer fıstığı tüketimi, daha düşük safra taşı riski ile bağlantılıdır.

Harvard Tıp Fakültesi tarafından yürütülen bir araştırma, yer fıstığı tüketiminin safra taşı riskini azaltabileceğini bulmuştur. Düzenli olarak kuruyemiş tüketen erkekler daha düşük safra taşı hastalığı riski altındadır.

Düzenli olarak kuruyemiş tüketen kadınların da kolesistektomi (safra kesesinin çıkarılması) riski daha düşüktür. Ancak yer fıstığının bu faydasını anlamak için uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.

4- Kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir

Yer fıstığının faydaları şeker hastalarına da iyi gelir. Bir yemeğe yer fıstığı veya fıstık ezmesi eklemek kan şekeri seviyelerini yükseltmez. Bunları bir yemekle (bir simit veya bir bardak meyve suyu gibi) birlikte tüketmek kan şekeri seviyenizi dengeleyebilir.

Yer fıstığının glisemik indeks (GI) puanı 14’tür. Yer fıstığının glisemik indeks değeri 14 iken (100 puanlık bir ölçekte), GL (glisemik yük, belirli bir gıdanın şeker seviyenize ne yapacağını söyler) sadece 1’dir.

Bu nedenle Amerikan Diyabet Derneği, yer fıstığını diyabet için süper gıda olarak adlandırıyor. Yer fıstığındaki lif kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca bu açıdan rol oynayan magnezyum ve diğer sağlıklı yağları da içerirler.

Federal Vicoça Üniversitesi tarafından obez kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, sabahları fıstık veya fıstık ezmesi tüketmenin gün boyunca kan şekeri seviyelerini kontrol edebileceğini bulmuştur.

Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yürütülen bir başka çalışma, daha yüksek fıstık ve fıstık ezmesi alımının kadınlarda tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Ek olarak, 24 hafta boyunca yer fıstığı ile zenginleştirilmiş bir diyetin günlük alımı, tip 2 diyabetli hastalarda sağlık parametrelerini iyileştirebilir. Tekli doymamış yağ, lif, arginin, niasin, folat ve E vitamini içeren yer fıstığının zengin beslenme profili bundan sorumludur.

5- Kanser riskini azaltır

Yer fıstığının faydaları kanser riskini de azaltır. Yüksek fıstık alımı (diğer kuruyemişler dahil), kolorektal kanser riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Yer fıstığında bulunan izoflavonlar, resveratrol ve fenolik asit, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antikanser özelliklere sahiptir.

Hollanda’da yapılan bir araştırma, fıstık alımının, menopoz sonrası meme kanseri riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

Yer fıstığının yaşlı Amerikalı yetişkinler arasında mide ve yemek borusu kanserlerini önlediği de bulundu. Karşılaştırmalar yapıldığında, herhangi bir kuruyemiş veya fıstık ezmesi tüketmeyen bireyler bu kanserleri geliştirme riski en yüksek seviyedeydi.

Ancak yer fıstığı ve kanser konusunda bir endişe var. Yer fıstığı, belirli mantarlar tarafından üretilen bir toksin ailesi olan aflatoksinlerle kirlenmiş olabilir. Bu toksinler karaciğer kanseri riskini artırabilir.

Georgia Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, yer fıstığında bulunan resveratrolün kanser riskini azaltmaya yardımcı olan güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu bulmuştur.

6- Sertleşme bozukluğunu tedavi edebilir

Yer fıstığının faydaları sertleşme problemine de iyi gelir. Yer fıstığı, gerekli bir amino asit olan arginin açısından zengindir. Arginin üzerinde, erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) için olası bir tedavi olarak kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır.

Tek başına argininin erektil disfonksiyon tedavisine yardımcı olup olmayacağını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Ancak çalışmalar, bu amino asidin bir bitkisel takviye (piknojenol adı verilir) ile birlikte oral yoldan uygulanmasının erektil disfonksiyonu tedavi edebileceğini doğrulamaktadır.

7- Enerjiyi artırabilir

Yer fıstığının faydaları arasında enerjiyi artırabilme potansiyeli de vardır. Yer fıstığı, karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan zengin bir protein ve lif kaynağıdır. Yer fıstığının protein içeriği, toplam kalorisinin yaklaşık %25’i kadardır.

Yer fıstığındaki lif ve protein kombinasyonu, vücuda düzenli bir enerji salınımını kolaylaştırmak için sindirim sürecini yavaşlatır. Ancak, yer fıstığının bu faydasını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

8- Polikistik over sendromu belirtilerini giderebilir

Yer fıstığının faydaları özel olarak kadınların da işine yarar. Bu konuda çok az araştırma vardır. Ancak, anekdot niteliğindeki kanıtlar, yer fıstığının tekli doymamış yağlar içerdikleri için polikistik over sendromunu (PKOS) tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bazı araştırmalar, bu yağlar açısından yüksek bir diyetin PKOS’lu kadınların metabolik profilini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

9- Antioksidan özelliklere sahiptir

Yer fıstığının faydaları olarak belki de en önemli madde antioksidan özelliğidir. Yer fıstığı birçok bitki bileşiği ve antioksidan bakımından zengindir. Bu bileşiklerin çoğu, tüm faydalarını elde etmek için çiğ olarak yenmesi gereken yer fıstığının kabuğunda bulunur.

Yer fıstığında bulunan bitki bileşiklerinden bazıları, bitki tohumlarında bulunan kolesterol, izoflavon ve fitik asidin emilimini bozmaya yardımcı olan resveratrol, kumarik asit ve fitosterolleri içerir.

10- Alzheimer hastalığına karşı korur

Yer fıstığının faydaları bilişsel sağlığa da katkı sağlar. Yer fıstığı gibi niasin bakımından zengin yiyecekler, Alzheimer hastalığına ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı koruma sağlayabilir.

Yer fıstığı, her ikisinin de Alzheimer hastalığına karşı koruma sağladığı gösterilen mükemmel bir niasin ve E vitamini kaynağıdır. 65 yaş ve üstü 4000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, gıdalardaki niasinin bilişsel düşüş oranını yavaşlattığını bulmuştur.

Yer fıstığının cilde faydaları nelerdir?

Yer fıstığının faydaları sadece genel sağlıkla sınırlı değildir. Anekdotsal kanıtlara göre, fıstık tüketimi cildinizi güneş yanığından ve hasardan koruyabilir. Yer fıstığında bulunan E vitamini, magnezyum ve çinko bakterilerle savaşabilir ve cildinizin ışıldamasını sağlayabilir.

Yer fıstığında bulunan bir antioksidan olan beta-karoten, cilt sağlığını da iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, bu yöndeki araştırmalar sınırlıdır.

Yer fıstığının saça faydaları nelerdir?

Evet, yanlış duymadınız! Yer fıstığının faydaları saçımıza da etki edebilir. Yer fıstığını saç uzaması ile ilişkilendiren bilimsel araştırma eksikliği vardır. Yer fıstığı tüm amino asitleri ve bol miktarda proteini içerdiğinden, saç uzaması için bir diyete iyi bir destek olabilir. Çünkü, yer fıstığı besinlerle doludur. Besinsel olarak yoğun ve sağlıklıdırlar.

Yer fıstığının zararları var mıdır?

Yer fıstığının faydalarını öğrendik, ya zararları?

Yer fıstığı, arachin ve conarachin olmak üzere iki proteinin varlığından dolayı bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yer fıstığının fazla miktarda tüketilmesi de bazı olumsuz etkilere yol açmaktadır. Aflatoksin zehirlenmesi yer fıstığının bir başka ciddi yan etkisidir.

Aflatoksin zehirlenmesi

Olası aflatoksin kontaminasyonu endişe kaynağıdır. Ciddi aflatoksin zehirlenmesi karaciğer kanserine ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Mantar büyümesini destekleyen koşullarda depolanan gıda ürünlerinde oluşur. Fıstıkları nem ve sıcaklığın düşük olduğu bir yerde depolayarak bunu önleyebilirsiniz.

Alerjik reaksiyona neden olabilir

Duke Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yürütülen bir araştırma, yer fıstığının bazı kişilerde potansiyel olarak yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini bulmuştur. Alerjik bir reaksiyon geliştirirseniz, lütfen derhal en yakın acil servise gidin.

Demir emilimini engelleyebilir

Yer fıstığı, demir emilimini engellediği bilinen bileşikler olan fitatlar içerir. Witwatersrand Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, yer fıstığının demir emilimini engelleyebileceğini bulmuştur

Sonuç olarak

Yer fıstığı, birçok sağlık yararı olan, besin değeri açısından zengin bir kuruyemiştir. Birkaç rahatsızlığın tedavisine yardımcı olabilecek çok sayıda vitamin, mineral ve bitki bileşiği içerirler. Yer fıstığı ayrıca kalp sağlığını geliştirmeye, kilo vermeye ve safra kesesi taşlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bu kuruyemişlerin kalori içeriği yüksektir. Fazla yer fıstığı tüketimi aflatoksin zehirlenmesi, alerjik reaksiyonlar ve demir emiliminin engellenmesi gibi bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle, yer fıstığı alımını ölçülü yapın ve herhangi bir yan etki durumunda doktorunuza danışın.

www.silifkesesimiz.com sağlıklı günler diler…

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YER, FISTIĞI, ZARARLI, MI?,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı