Haber Detayı
24 Aralık 2021 - Cuma 13:31 Bu haber 1106 kez okundu
 
Silifke, hakkı olan İÇEL adını geri almalıdır!..
Gündem Haberi


Silifke, hakkı olan İÇEL adını geri almalıdır!..

Haber-Yorum

Sadık CİVELEK

İçel vilayetinin merkezi Silifke iken, 1933 yılında çıkarılan ve bir çok ili de kapsayan bir karar ile İçel ilinin merkezi Mersin olarak değiştirilmiştir.

O dönemde çıkan kanun kapsamında; Artvin ve Rize birleşerek Çoruh adını alıyordu.

Artvin, Hakkari ve Şebinkarahisar Vilayetleri kaldırılıyordu.

Adana vilayetinin adı da Seyhan oluyordu.

O dönemde Adana Milletvekillerinin gayreti ile Seyhan adı kaldırılarak yeniden vilayetin merkezi Adana olarak kabul edildi.

Artvin ve Rize birleştirilmiş Çoruh olmuştu, şimdilerde Çoruh ismi bile ortada yok. Rize yine Rize, Artvin yine Artvin vilayetleri.

İlçe olan Aksaray bugün il oldu. Hakkari de öyle…

Demek ki kanun yerinde bir uygulama olmamış ki, Silifke dışında kanunlaşan tüm iller yeniden eski hallerine dönüş yapmış.

2002 YILINDA MERSİN OLDU

Mersin ise; 20.5.1933 tarihli ve 2197 sayılı Bazı Vilayetlerin İlgası ve Bazılarının Birleştirilmesi Hakkında Kanunun 1 inci maddesi 1 inci fıkrasında yer alan, “İçel ve Mersin vilayetleri birleştirilerek, merkezi Mersin olmak üzere “İçel” vilayeti teşkil edilmiştir.” hükmü, “İçel ve Mersin vilayetleri birleştirilerek, merkezi Mersin olmak üzere “Mersin” vilayeti teşkil edilmiştir” şeklinde 4764 numaralı kanun ile 20 Haziran 2002 yılında İÇEL adı Mersin olarak değiştirilmiştir.

 

SİLİFKE’YE İÇEL ADI YAKIŞIR

Peki, 1933 yılında yapılan ancak yapılan kanun değişikliği ile illerin birleştirilmesi, vilayet merkezlerinin adının değiştirilmesi, bazı illerin kaldırılması kanunu sonrasında yeniden eskiye dönülmesine rağmen Neden İÇEL İLİNİN MERKEZİ SİLİFKE değildir hala?

Bununla ilgili çeşitli rivayetler olsa da Silifke’de yeterli birlik ve beraberliğin sağlanamaması bundan en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

DUYARLI OLMALIYIZ

Sadece Silifke’ye değil İçel ikinci bölge adı ile anılan Taşeli Bölgesinde bulunan Silifke başta olmak üzere, Mut, Gülnar, Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve hatta Erdemli bile yeterince iktidarın ve büyük şehrin hizmetlerinden ve yatırımlarından faydalanamamaktadır.

İkinci bölge (Taşeli) sahipsiz midir?

Hiçbir bölge sahipsiz değildir sadece duyarsızlık vardır ve bu duyarsızlık sadece Silifke’yi değil İçel ikinci bölgede bulunan diğer ilçelerimizi de sahipsiz gibi görünmesine yol açmaktadır.

Dönemin milletvekilleri, memleketleri için canla başla mücadele ederken, bizim bölgemiz milletvekilleri birbirlerine düşmüşlerdir. En büyük hata buradadır.

 

İÇEL NE DEMEK?

Meydan Louresse’a göre İçel; “Konya Selçukluları döneminde, Torosların, içerisine girilmesi güç olan bölgenin adıdır.

Meşhur geçgin Katip Çelebi ise İçel’i şöyle tanımlıyor: “Taşlık ve yüksek dağlar içindeki bir bölge.”

Göksu ırmağının iki yakasındaki bölgede diyebiliriz, ilk çağların taşlık Kilikya bölgesinin bir bölümü de…

Fransızlar bu bölgeye neden girememişlerdir? Bu tanımlamalarla daha iyi anlaşılmıştır umarız.

Yörüklerin merkez tuttuğu, Torosların en verimli topraklarının yer aldığı bölgenin adıdır İÇEL…

 

ADIMIZI GERİYE ALALIM

Mersin, Mersin olarak kalsın ama bizler mutlak suretle İÇEL adını yeniden almalı, Taşeli’nin gözdesi olan Silifke’yi İÇEL ilinin merkezi yapmalıyız.

1933 yılında çıkarılan kanun, kısa sürede içerisinde değişikliğe uğramış ve birleşen vilayetler, adı değişen kentler yeniden eskiye dönerken, neden Silifke İÇEL adını yeniden almasın!

1933 yılında yasalaşan bu kanun; Silifke’ye gönül veren, karşılık beklemeden bu işi takip edecek avukatlarımızın sayesinde Silifke’nin vilayet olması ve İÇEL adının geriye alınması ile noktalanacaktır.

Bu konuda kentimizde faal olan sivil toplum örgütlerimiz, siyasi partilerimizin temsilcileri ve yerel iktidar da bu çalışmalara destek verecek, sadece Silifke’ye değil Taşeli bölgesinin güzide ilçelerinin de büyük şehrin nazından, sorunlarından kurtaracaktır.

HADİ! SİLİFKE’NİN VİLAYETLİĞİ İÇİN, İÇEL ADINI BİRLİKTE YAŞATMAYA…

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Silifke,, hakkı, olan, İÇEL, adını, geri, almalıdır!..,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı