Haber Detayı
13 Ocak 2022 - Perşembe 16:57 Bu haber 89 kez okundu
 
Öğrenciler, eTwinning ile iklim krizini öğreniyor
Kuruculuğunu; Mut Şehit Ahmet Ersoy İlkokulu sınıf öğretmenlerinden Ebru Ayhan ile Silifke Göksu İlkokulu sınıf öğretmenlerinden Muhammet Gökçe'nin üstlendiği, "Change Yourself Before The Climate Changes", Silifke’de ki okullarda da aktifleşmeye başladı.
Eğitim Haberi


Sesimiz Haber Merkezi

2021 yılının Kasım ayında başlayan ve 2022 yılı Şubat ayında tamamlanması planlanan proje, 13 ülkeden 38 öğretmen ve 7-11 yaş aralığındaki öğrencilerle yürütülüyor.

Projeyle ilgili bilgi veren kuruculardan öğretmen Ebru Ayhan, "Proje katılımcıların, renkli ve yaratıcı etkinliklerle; yeşil düşünme, yeşil yaşama, yeşil davranma, eleştirel düşünme, problem çözme becerilerini ve dijital yeterliliklerini artırmasını hedefliyor. Avrupa Yeşil Mutabakatını destekleyen eTwinning projesi ile yeşil geçişi teşvik etmek için, çevresel sürdürülebilir kalkınmanın eğitime dahil edilmesini sağlamak da amaçlanıyor" dedi.

Ayhan, projenin diğer yandan Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerini göz önüne alarak, İklim Hareketi’ne odaklanıp, öğrencilerin iklim değişikliğinin etkilerini ve nedenlerini erken yaşlarda anlayarak daha sürdürülebilir yaşam tarzları benimsemelerini; farklı ve yaratıcı beceriler geliştirmelerini teşvik etmeyi amaçladığına da vurgu yaptı.

Aktif olarak projeye katılan öğrencilerin, doğayı korumak adına geri dönüşüm ve atık malzemelerle sanatsal faaliyetlerde bulundukları, 3 boyutlu çalışmalar, boyamalar, şiirler, canlanan doğa, oyunlar, oyuncaklar, web 2.0 araçlarını kullanma gibi birçok etkinliklerde yer aldıkları belirtildi.

Change Yourself Before The Climate Changes eTwinning projesi kapsamında; proje ortaklarından Silifke Ahmet Necati Hancıoğlu İlkokulu sınıf öğretmeni Çiğdem Saygılı Dönmez tarafından Sera Gazı Deneyi oldukça ilgi çekti.

Deneyi izlemek ve bilgi almak için Ahmet Necati Hancıoğlu İlkokuluna giden Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sezgin, hem deneyi yerinden gözlemledi, hem de öğrencilerin katılımlarını izledi.

Sezgin, bu tür projelerin öğrencilerin hayata ve doğaya bakış açısını ciddi ölçüde etkilediğini ve geleceğe bakış açılarının daha olumlu olduğunu belirterek, emeği geçen arkadaşlarına teşekkür etti.

Sezgin daha sonra okul müdürü Cemalettin Turan ve okul öğretmenleri ile sohbet ederek, istekleri hakkında bilgi aldı. Müdür Sezgin, Silifke’de eğitimin daha başarılı olması için öğretmenlerin sıkıntılarının çözülmesinin gerektiğine dikkat çekti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Öğrenciler,, eTwinning, ile, iklim, krizini, öğreniyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı