Haber Detayı
09 Ağustos 2022 - Salı 13:11 Bu haber 391 kez okundu
 
BAŞKAN ERDOĞAN UĞURLAMAK İÇİN GELİYOR
Liman Kalesinde mevcut Nato Limanına demirli bulunan Abdülhamid Han sondaj gemisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katıldığı törenle ilk görev yeri olarak belirlenen Akdeniz'e uğurlanacak. Mavi Vatandaki filonun "en güçlüsü" olan Abdülhamid Han sondaj gemisi bugün bölgeye helikopterle geleceği öğrenilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle Akdeniz’e ilk görevine açılacak. Erdoğan ayrıca Akkuyu’ya geçecek, burada yaşanan gelişmeler hakkında bilgi alacak. Erdoğan’ın saat 14.00 gibi Nato Limanında bulunan Abdülhamit Han Sondaj gemisine helikopterle inmesi bekleniyor.
Gündem Haberi


Sesimiz Haber merkezi

Mavi Vatandaki filonun "en güçlüsü" olan Abdülhamid Han sondaj gemisi, Güney Kore'deki Okpo Limanı'ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs'ta Liman Kalesinde ki Nato Limanı'na ulaşan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından adı "Abdülhamid Han" olarak açıklanan, Türkiye'nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak sondaj gemisindeki çalışmalar tamamlandı.

EN GÜÇLÜSÜ

2,5 aydır anılan limanda bulunan Abdülhamid Han sondaj gemisinin bakım, geliştirme ve güncelleme çalışmalarının bitmesiyle teknik donanımı ve fiziki özellikleriyle "Mavi Vatan"daki filonun "en güçlüsü" olarak bugün Akdeniz'de göreve başlayacak. Fatih, Kanuni ve Yavuz'un ardından Türkiye'nin dördüncü sondaj gemisi ve dünyanın beşinci büyük gemi olma özelliğini taşıyan Abdülhamid Han'ı bugün kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yolcu edecek. Geminin bulunduğu alanda tüm hazırlıklar tamamlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelerek hem inceleme hem de bilgi almasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in açıkladığı gibi Akdeniz'de Türkiye'nin yetki alanı içerisinde arama çalışmalarına başlayacak.

5 GEMİDEN BİRİSİ

238 metre uzunluğunda 12 bin 200 metre kareye kadar sondaj yapabilme özelliğine sahip. Yedinci nesil olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan sondaj gemisi Abdülhamid Han, filosunun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak “Mavi Vatan”daki hidrokarbon arama çalışmalarına önemli bir güç katması bekleniyor. Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip 200 mürettebat kapasiteli geminin 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneği olduğu biliniyor. Dünyadaki 5 gemiden biri olan Abdülhamid Han'ın 62 bin groston ağırlığında bir gemi olduğu kaydedildi.

AKKUYU’YA GEÇECEK

Öte yandan Abdülhamit Han Sondaj gemisini uğurlamasının ardından Akkuyu’ya geçeceği öğrenilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde Akkuyu’da yaşanan gelişmeler hakkında bilgi alacağı ve durum değerlendirmesi yapılacağı da öğrenildi.

VATANDAŞ İSTİYOR:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgeye gelecek olması, vatandaşları da hareketlendirdi.

Her geçen gün hızla nüfusu artan ancak ne alt yapı ne de üst yapı konusunda artın nüfusa paralel olarak bir çalışma yapılmaması ise tedirginliğe neden oluyor. Bu tedirginliğin ortadan kalkması için Başkan Erdoğan’dan bölgenin nüfus artışına göre hizmet çalışmaları yapılmasına yönelik talepte bulunan vatandaşlar, “Akkuyu’nun yapıldığı Büyükeceli dahil, Yeşilovacık, Taşucu ve hatta Silifke’de bile yeterli alt yapı olmaması gelişmekte olan bölge için büyük bir handikap! Bu handikabın giderilmesinin tek yolu Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın olurla ile gerçekleşebilir. Biz kendilerinden bölgemizin alt yapısı konusunda talepte bulunuyor ve bu talebin karşılanması için gerekli emirlerini vermesini kendisinden arzu ediyoruz” diyerek, Başkan Erdoğan’dan bölgenin iyileştirilmesini istediler.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BAŞKAN, ERDOĞAN, UĞURLAMAK, İÇİN, GELİYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı