Haber Detayı
29 Temmuz 2022 - Cuma 16:42 Bu haber 2593 kez okundu
 
AKKUYU NÜKLELER A.Ş’DEN FLAŞ AÇIKLAMA!
Gündem Haberi


Sesimiz Haber Merkezi

Aktkuyu Karıştı! Haberimiz üzerine Akkuyu Nükleer A.Ş. bir açıklama yaptı. Açıklamada Akkuyu NGS projesindeki çalışmalarını tamamlayan İÇTAŞ ile sözleşmenin feshedildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) yapımında yeni bir aşamaya girildi. Sahadaki çalışmalar, 1’inci ünitede türbin binası ekipmanının kurulumu ile devreye alınması için yapılacak hazırlıklar üstüne yoğunlaşacaktır. 2, 3 ve 4’üncü ünitelerdeki inşaat ve kurulum operasyonlarında kalitenin sağlanması ve son teslim tarihlerine uygun hareket edilebilmesi için özel sektörün bu inşaat çalışmalarına özgü yeterliliklere sahip olması gerekmektedir.

İÇTAŞLA SÖZLEŞME FESHEDİLDİ

Proje yönetimi, buna uygun olarak, Akkuyu NGS Projesi’nde çalışmalarını tamamlayan IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile sözleşmenin feshedilerek, inşaat işlerinde katılımcıların yapılandırılmasının yeniden düzenlenmesine karar vermiştir” denilen açıklamanın ardından

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva konuya ilişkin açıklaması yer aldı.

Anastasia Zoteeva açıklamasında; “Akkuyu NGS projesi ilerliyor. Proje katılımcılarının yeniden düzenlenmesi, mevcut çalışma aşamasının dinamikleri ve özellikleri dikkate alınarak yapılmaktadır. 4’üncü ünitenin inşasına başlanmasıyla aktif aşamaya girdik. Artık sahadaki dört güç ünitesi de aynı anda inşa edilmektedir. Proje için geliştirilen yerelleştirme yol haritası başarıyla uygulanmaktadır. Hedeflenen yerelleştirme seviyesi, 6,5 milyar ABD doları olarak öngörülmektedir.  Türk şirketlerine şimdiden yaklaşık 3,2 milyar ABD doları tutarında sipariş verilmiş durumdadır.  Projede yer alan Türk şirketlerinin ve sahada çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı da artmaya devam etmektedir. Bugün sahada istihdam edilenlerin yüzde 80’inden fazlasını Türk vatandaşları oluşturmaktadır ve bu sayı artmaya devam edecektir. Tüm inşaatçılara sıkı ve titiz çalışmaları için minnettarız. Tüm yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz ve projedeki tüm katılımcıların da bu şekilde çalışmaya devam edeceğine güveniyoruz.”

Son olarak Akkuyu NGS inşaatında 21 Temmuz 2022'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev’in katılımıyla Akkuyu NGS'nin 4’üncü ünitesinin temel atma törenini gerçekleştirilmişti, denildi.

BU AÇIKLAMAYA KARŞI SORULARIMIZA UMARIZ YANIT VERİLİR

İÇTAŞ ile sözleşme feshedildi ise, bugün İÇTAŞ’a ait araçlar neden çalışanları Akkuyu NGS’ye götürdü?

İÇTAŞ ile olan anlaşma tek taraflı mı feshedildi?

İÇTAŞ sözleşmede yer alan maddelere mi uymadı? Fesh kararı bu nedenle mi alındı?

İÇTAŞ bünyesinde çalışan binlerce insanın sonu ne olacak?

İÇTAŞ sözleşmeye uymadıysa buna karşı yaptırım uygulandı mı?

Çalışan işçilerin durumu ne olacak? Özellikle çalışan insanların mağdur edilmemesi için ne yapabileceksiniz?

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AKKUYU, NÜKLELER, A.Ş’DEN, FLAŞ, AÇIKLAMA!,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı